sobota, 14 października 2017

Kaboom!, czyli prosta gra z wykorzystaniem patyczków.

   

     Po długiej wakacyjnej nieobecności chciałam Wam zaproponować grę z wykorzystanie patyczków laryngologicznych. Pomysł przyszedł mi do głowy, gdy na jednym z blogów polonistki natknęłam się na grę 
o tytule "Kaboom", ale w wersji do języka polskiego. Postanowiłam ją zmodyfikować na potrzeby języka obcego.Dzięki niej możemy powtórzyć słownictwo z różnych kategorii, utrwalać struktury gramatyczne lub ćwiczyć sprawność wypowiadania się w języku obcym.
     Do gry potrzebujemy jedynie patyczków laryngologicznych (zwykłe dostępne w aptece, kolorowe kupiłam w hurtowni artykułów biurowych) oraz mazaka.
    Na każdym z patyczków piszemy jedno zdanie, pytanie, kategorię (np.I can..., What's your favourite sport? FOOD itp.). Dodatkowo do zestawu dołączamy kilka patyczków z napisem KABOOM!
     Gra polega na tym, iż każdy uczeń losuje patyczek i udziela właściwej odpowiedzi (dokańcza zdanie, odpowiada na pytanie, podaje słowo z danej kategorii). Jeśli odpowie prawidłowo, zachowuje patyczek (zdobywa punkt).Może się zdarzyć, iż ktoś wylosuje patyczek z napisem KABOOM!. Wówczas, grający musi oddać wszystkie patyczki i zbiera punkty od początku. Wygrywa osoba, która uzbiera największą ilość patyczków.

niedziela, 11 czerwca 2017

Przydatne linki na lekcje języka angielskiego

Wakacje coraz bliżej. Pewnie wielu z Was zastanawia się co robić na lekcjach, gdy cały materiał zaplanowany na rok szkolny został już zrealizowany. Każdy pewnie chciałby utrwalić to, co już wcześniej uczniowie poznali. Dzisiaj podam Wam kilka linków, dzięki którym możemy uatrakcyjnić zajęcia, nie tylko te pod koniec roku. Oto kilka moich propozycji:

Według mnie to jedna z najbardziej przydatnych stron dla nauczyciela, jeśli chcemy sami stworzyć zadania
 w oparciu o zakres słownictwa, które nam odpowiada . Znajdziecie tu generatory do tworzenia kart bingo, domina, kostek do gier, gier planszowych, krzyżówek, zadań typu wordsearch, mazes oraz karty do spellingu. Dodatkowo podane są propozycje i warianty wykorzystania wyżej wymienionych pomocy dydaktycznych. Na tej witrynie możemy również wygenerować dla uczniów certyfikaty. 

To bardzo popularna strona i jedna z lepszych pod względem merytorycznym. Są tu różnego rodzaju ćwiczenia do wszystkich sprawności językowych oraz wiele zagadnień z gramatyki. Karty pracy są w wersji do wydruku. Poza tym część  tematów można z uczniami omawiać w atrakcyjniejszy sposób, ponieważ znajdziemy tu filmy video, ćwiczenia ze słuchu oraz gry online.

Każdy, kto uczy małe dzieci zapewne słyszał o tej stronie. Dla tych, dla których którzy dopiero się z nią zetkną powiem, że to duża baza materiałów na zajęcia z wykorzystaniem klipów video o tematyce dla małych dzieci. Piosenki można zakupić w wersji DVD lub MP3, ale całkiem za darmo są dostępne
na YouTubie. Na stronie super simple learning znajdziecie gotowe do wydruku karty flashcards, kolorowanki, arkusze typu crafts itp. Ponadto można poczytać i wykorzystać wiele wskazówek do pracy dla nauczyciela.

Godna uwagi strona, gdy chcemy urozmaicić lekcje gramatyki i mamy do dyspozycji tablicę interaktywną. Znajdziecie tu gry online, dzięki którym można utrwalać poznane struktury takie jak: present simple, rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, qustion tags. Ze względu na poziom słownictwa i długość niektórych zdań polecana dla uczniów o wyższym stopniu zaawansowania, ale z odrobiną pomocy nauczyciela świetnie sobie radzą nawet dzieci z klasy 4.

MES-GAMES
Ta strona, podobnie jak ELS GAMES PLUS zawiera wiele atrakcyjnych gier, pozwalających na przećwiczenie z uczniami struktur gramatycznych lub słownictwa o różnej tematyce. Jeśli posiadamy tablicę interaktywną, komputery lub tablety na lekcji, na pewno lekcja będzie bardziej atrakcyjna dla uczących się, a my będziemy mogli powiedzieć, iż wykorzystujemy na zajęciach elementy technologii.

Head Full of Ideas
Blog skierowany dla nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia języków obcych przeważnie z młodszymi dziećmi.
Prywatnie uważam, że to najlepszy blog. Znajdują się tu niebanalne pomysły na lekcje z małymi uczniami.
Wiele materiałów można pobrać i wydrukować. Są one naprawdę atrakcyjne nie tylko pod względem merytorycznym, ale i  wizualnie ( a przecież dzieci lubią ładne i kolorowe rzeczy). Pani Marysiu! Pani pomysły są nieocenioną pomocą dla nas nauczycieli.:)

sobota, 27 maja 2017

Shops-gry z kartami


W dzisiejszym poście proponuję gry z kartami na utrwalenie słownictwa dotyczącego nazw sklepów.
Gry to znane Wam napewno matching game oraz guessing game. Opracowałam je w wersji do wydruku. Można je sobie zmodyfikować i dopasować do własnych potrzeb. Gotowe wersje do pobrania i  wydruku dostępne są w dwóch plikach: matching oraz guessing

niedziela, 21 maja 2017

Comparison Game- stopniowanie przymiotników

Comparison Game- gra utrwalająca stopniowanie przymiotników.
Gramatyka nie musi wcale być nudna. Tym razem mam propozycję gry planszowej utrwalającej stopniowanie przymiotników w języku angielskim. Można ją wykorzystać na zajęciach powtórzeniowych lub jako urozmaicenie lekcji mającej na celu ćwiczenie stopniowania przymiotników.
Jeśli chcecie pobrać materiały do wydruku, zapraszam do pobrania tutaj

wtorek, 16 maja 2017

Hungry Shark- zabawa ruchowa

Hungry Shark- Głodny Rekin
Do wymyślenia tej zabawy zainspirowała mnie popularna piosenka z Super Simple Learning
 pt. Baby Shark
Baby Shark SUPER SIMPLE SONGS youtube


Zabawę można wykorzystać nie tylko jako element lekcji z piosenką Super Simple Songs, ale jako urozmaicenie zajęć, kiedy dzieciaki potrzebują trochę ruchu.
W zabawie jedno dziecko jest rekinem, a pozostali uczestnicy rybkami. Gdy rekin wypowiada hasło SAFE, rybki pływają sobie bezpiecznie i powoli w morzu (dzieci chodzą spokojnie po klasie wykonując gesty pływania). Na komendę rekina I’M HUNGRY, rybki krzyczą SWIM FAST i chowają się . Kto się schowa, nie może być schwytany przez rekina. Osoba, która nie zdąży się ukryć jest goniona przez rekina. Jeśli rekin ją złapie, wtedy ona staje się głodnym rekinem. Jeżeli nie mamy warunków, dzieci zamiast chować się, mogą stać nieruchomo. Kto się poruszy zostaje rekinem.Jeżeli nie mamy warunków, dzieci zamiast chować się, mogą stać nieruchomo. Kto się poruszy, zostaje rekinem.


poniedziałek, 15 maja 2017

Pleasure of teaching: Gry i zabawy z chustą animacyjną

Pleasure of teaching: Gry i zabawy z chustą animacyjną: Gry i zabawy  z chustą animacyjną Po długiej nieobecności przedstawiam Wam kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać znaną chustę anima...

Gry i zabawy z chustą animacyjną

Gry i zabawy  z chustą animacyjną
Po długiej nieobecności przedstawiam Wam kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać znaną chustę animacyjną. Prezentowane zabawy są propozycją Klanzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je na języku obcym. Można je przecież zmodyfikować na wersje w innym języku. Oto niektóre z nich.


Rainbow/ Tęcza
Uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Liczą do trzech po angielsku i podnoszą ją coraz wyżej. Na 3 nauczyciel mówi jakiś kolor. Osoby, które znajdują się naprzeciw niego, przebiegają pod chustą
i zamieniają się miejscami. Gdy prowadzący na 3 powie „rainbow”, wszyscy zamieniają się miejscami.
Who’s missing? /Kogo brakuje? - uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
Fruit salad/Sałatka owocowa - uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Podzieleni są na cztery, pięć rodzajów owoców np. bananas, apples, pears, strawberries, oranges itp. Grupa wachluje chustą. Gdy jest ona wysoko prowadzący wymienia nazwy owoców, a osoby należące do tych rodzajów przebiegają pod nią zmieniając się miejscami i łapią inne uchwyty. Na hasło ‘fruit salad - wszyscy zmieniają miejsce. Zabawę można modyfikować. Zamiast owoców mogą być kolory, zwierzęta itd.
What’s in the bag? Co jest w worku?
Uczestnicy siedzą wokół chusty lub na niej. W worku znajdują się słówka na karteczkach w kolorach odpowiadających kolorom chusty. Uczestnicy podają go sobie w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, zadaniem osoby, która trzyma worek, jest wyciągnięcie karteczki, podanie słówka po polsku lub angielsku
 i położenie karteczki na polu chusty w tym kolorze.

Colourful trips/Kolorowe wycieczki - wszyscy siedzą na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zmieniają się miejscami.
Criss-cross running/Przebieganie pod chustą - uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy; przebiegają osoby, które mają siostrę itp. Gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby te przebiegają pod nią.
Loch Ness Monster/ Potwór z Loch Ness - uczestnicy siedzą dookoła chusty trzymając ją na wysokości brody. Pod nią znajduje się jedna osoba - potwór. Gdy wszyscy zamkną oczy, potwór wciąga kogoś pod chustę. Grupa otwiera oczy i zgaduje, kto zniknął. Kto zgadnie, wchodzi w rolę potwora.
Rainy Cloud/Deszczowa chmura - w oznaczonym rogu sali stoi sześć osób trzymających chustę „deszczową chmurę”. Reszta grupy zajmuje miejsca po przeciwnej stronie. Na sygnał prowadzącego („rainy cloud”)osoby
 z „deszczową chmurą” biegną w kierunku uciekających kolegów, próbując ich nakryć. Osoby schwytane powiększą „deszczową chmurę”.

Numbers race/Wyścig numerków- uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty. Odliczają do czterech (każdy zapamiętuje swój numer). Na sygnał prowadzącego grupa porusza się krokiem dostawnym w lewo. Następnie prowadzący wywołuje numerki: od 1 do 4. Osoby nim oznaczone puszczają chustę i obiegają krążących w kierunku przeciwnym w prawo, próbując jak najszybciej stanąć na swoje miejsce. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy.

Tarcza strzelecka - rozłożoną chustę kładziemy na podłodze. Jest ona tarczą strzelecką, na której określone kolory oznaczają daną liczbę punktów: np. czerwony - 10, zielony - 8, niebieski - 6, pomarańczowy - 4, żółty - 2. Uczestnicy stoją w odległości 10 m od chusty i rzucają w jej kierunku (można rzucać tyłem do chusty
w odległości 5 m).
Stand on …/Stań na kolorze… - uczestnicy tańczą w rytm muzyki wokół chusty. Gdy muzyka umilknie, stają na kolorze podanym przez prowadzącego.

środa, 5 kwietnia 2017

Easter Lesson





Wiosna już w pełni i jednocześnie wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. 
Z tej okazji proponuję kilka zadań na świąteczną lekcję o Easter w Wielkiej Brytanii.
Dokumenty do pobrania:

wtorek, 7 marca 2017

piątek, 17 lutego 2017

Flashcards - gry i zabawy


     Nauka języka obcego w grupach z dziećmi wiąże się przede wszystkim z zabawą. Zabaw i gier jest bardzo wiele. Można je także modyfikować w zależności od potrzeb. Dzisiaj podam propozycje kilku zabaw z wykorzystaniem kart obrazkowych. 



Ciepło-zimno
Do tej zabawy potrzebujemy kart obrazkowych. Zabawa polega na tym, że jeden z uczniów opuszcza klasę.
 W tym czasie wybieramy kartę, którą należy schować. Zadaniem ucznia jest odszukanie danej karty. Podczas poszukiwań pozostali uczniowie wymawiają słowo, które jest na obrazku. Gdy uczeń jest blisko karty, uczniowie wymawiają je głośno. Gdy jest dalej, uczniowie wymawiają je ciszej.

Hit the…
W tej zabawie wykorzystujemy również karty obrazkowe. Dodatkowo potrzebna będzie mała piłeczka lub niewielka maskotka. Nauczyciel układa na podłodze  karty obrazkowe w niewielkiej od siebie odległości.  Uczniowie ustawiają się w rzędzie w ustalonej odległości od kart.  Nauczyciel zwraca się do pierwszego
z uczniów z poleceniem: „Hit the car”. Zadaniem ucznia jest trafienie w odpowiednią kartę. Jeśli dziecko trafi, zabiera kartę. Jeśli nie, idzie na koniec kolejki bez karty.

Point to…
Umieszczamy karty obrazkowe w różnych miejscach w klasie. Nauczyciel wydaje dzieciom polecenia, np.: „Point to an apple”. Zadaniem uczniów jest podbiegnięcie do właściwej karty. Dobrze jest mieć więcej miejsca w klasie oraz, jeśli to możliwe kilka takich samych kart, ze względu na bezpieczeństwo uczniów.

Who’s first?
Na tablicy przyczepiamy dowolne karty obrazkowe. Uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach przy tablicy w ustalonej odległości, np. na narysowanej  linii. Nauczyciel wymawia dane słowo. Uczeń, który pierwszy dotknie karty, zdobywa punkt dla drużyny.
Inny wariant: Grę można uatrakcyjnić przez wykorzystanie klepek na muchy. Wówczas wygrywa osoba, która pierwsza klepnie daną kartę. Karty można rozłożyć także na podłodze.
Tę wersję gry można także wykorzystać do utrwalenia, np. czasowników nieregularnych. Układamy na podłodze karty  z napisanymi czasownikami. Nauczyciel podaje czasownik w bezokoliczniku, 
a uczniowie mają za zadanie uderzyć w odpowiednią formę past simple/ past participle.


What’s missing?
Przyczepiamy na tablicy kilka kart. Zadaniem uczniów jest zapamiętać, co się na nich znajduje. Następnie nauczyciel mówi „close your eyes”. W tym czasie zabiera jedną z kart. Prosi uczniów o otworzenie oczu:
” Open your eyes” i pyta, co zniknęło: „What’s missing?”

Hopscotch
Nauczyciel rozkłada karty obrazkowe na podłodze w kształcie gry w klasy. Uczniowie rzucają piłeczkę lub maskotkę na wybrany obrazek i skaczą, tak, aby do niego dotrzeć. W czasie skoków uczeń nazywa po angielsku wszystkie mijane obrazki. Uwaga! Nie należy skakać po kartach, tylko obok nich.

Krążąca koperta
Do tej zabawy potrzebujemy kart obrazkowych, dużej koperty oraz nagrania z muzyką.  Do koperty wkładamy karty. Dzieci siadają w kółku. Nauczyciel włącza muzykę, a uczniowie a tym czasie podają sobie kopertę. Gdy muzyka zamilknie, dziecko, które ma kopertę, losuje kartę i nazywa przedstawiony na niej przedmiot. Jeśli nazwie poprawnie, kartę uczeń zatrzymuje. Jeśli nie, wkłada do koperty. Włączamy muzykę, zabawa toczy się dalej.

Stand up!
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Następnie umieszcza 4–6 kart obrazkowych po lewej stronie tablicy dla jednej grupy i kolejne 4–6 kart po prawej stronie tablicy dla drugiej grupy. Nauczyciel wypowiada wyrazy w losowej kolejności. Dzieci słuchają i wstają, gdy wypowiedziany wyraz należy do ich grupy.
Inny wariant: W zależności od liczby uczniów nauczyciel rozdaje uczniom z każdej ławki po 1 karcie (karta na parę) lub każdemu uczniowi z osobna. Następnie nauczyciel wypowiada wyrazy w losowej kolejności. Dzieci słuchają i wstają, po usłyszeniu swojego wyrazu. Kto nie wstanie od razu, albo pomyli się- odpada
z gry. Dla utrudnienia, można przyspieszyć tempo wymawianych wyrazów.

What is it?
Do tej zabawy potrzebujemy kart obrazkowych oraz czystej kartki papieru w taki samym rozmiarze. Nauczyciel wybiera kartę obrazkową, której chce użyć. Następnie unosi kartę obrazkową, całkowicie zakrytą papierem. Powoli opuszcza białą kartkę, stopniowo odkrywając obrazek, i zachęca dzieci, by zgadywały, co on przedstawia. Dzieci podają słówko, gdy widzą wystarczająco dużą część obrazka, by rozpoznać, co się na nim znajduje.

Echo
Nauczyciel wybiera kartę obrazkową i wymawia słowo, które przedstawia ilustracja. Słowa należy wypowiadać z różną intonacją, można głośniej, ciszej, szeptem. Zadaniem uczniów jest naśladować wymawiane słowa.

czwartek, 16 lutego 2017


    Witam Wszystkich! 
     Od 10 lat jestem nauczycielem języka angielskiego. Lubię uczyć języka angielskiego, a szczególnie cieszy mnie, gdy widzę jakie postępy robią uczniowie. 
     Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach to to nie tylko podstawa, ale w zasadzie już norma. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci miały możliwość nauki języków obcych. Nauka jednak powinna kojarzyć się z czymś atrakcyjnym, ciekawym i przyjemnym. Z tego względu na nas jako nauczycielach spoczywa odpowiedzialność za to, jak będzie wyglądała nauka, a tym samym jakie będą efekty naszej pracy.
   Na swoim blogu chciałabym się podzielić swoimi spostrzeżeniami i pomysłami dotyczącymi pracy na lekcjach języka angielskiego.