piątek, 17 lutego 2017

Flashcards - gry i zabawy


     Nauka języka obcego w grupach z dziećmi wiąże się przede wszystkim z zabawą. Zabaw i gier jest bardzo wiele. Można je także modyfikować w zależności od potrzeb. Dzisiaj podam propozycje kilku zabaw z wykorzystaniem kart obrazkowych. 



Ciepło-zimno
Do tej zabawy potrzebujemy kart obrazkowych. Zabawa polega na tym, że jeden z uczniów opuszcza klasę.
 W tym czasie wybieramy kartę, którą należy schować. Zadaniem ucznia jest odszukanie danej karty. Podczas poszukiwań pozostali uczniowie wymawiają słowo, które jest na obrazku. Gdy uczeń jest blisko karty, uczniowie wymawiają je głośno. Gdy jest dalej, uczniowie wymawiają je ciszej.

Hit the…
W tej zabawie wykorzystujemy również karty obrazkowe. Dodatkowo potrzebna będzie mała piłeczka lub niewielka maskotka. Nauczyciel układa na podłodze  karty obrazkowe w niewielkiej od siebie odległości.  Uczniowie ustawiają się w rzędzie w ustalonej odległości od kart.  Nauczyciel zwraca się do pierwszego
z uczniów z poleceniem: „Hit the car”. Zadaniem ucznia jest trafienie w odpowiednią kartę. Jeśli dziecko trafi, zabiera kartę. Jeśli nie, idzie na koniec kolejki bez karty.

Point to…
Umieszczamy karty obrazkowe w różnych miejscach w klasie. Nauczyciel wydaje dzieciom polecenia, np.: „Point to an apple”. Zadaniem uczniów jest podbiegnięcie do właściwej karty. Dobrze jest mieć więcej miejsca w klasie oraz, jeśli to możliwe kilka takich samych kart, ze względu na bezpieczeństwo uczniów.

Who’s first?
Na tablicy przyczepiamy dowolne karty obrazkowe. Uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach przy tablicy w ustalonej odległości, np. na narysowanej  linii. Nauczyciel wymawia dane słowo. Uczeń, który pierwszy dotknie karty, zdobywa punkt dla drużyny.
Inny wariant: Grę można uatrakcyjnić przez wykorzystanie klepek na muchy. Wówczas wygrywa osoba, która pierwsza klepnie daną kartę. Karty można rozłożyć także na podłodze.
Tę wersję gry można także wykorzystać do utrwalenia, np. czasowników nieregularnych. Układamy na podłodze karty  z napisanymi czasownikami. Nauczyciel podaje czasownik w bezokoliczniku, 
a uczniowie mają za zadanie uderzyć w odpowiednią formę past simple/ past participle.


What’s missing?
Przyczepiamy na tablicy kilka kart. Zadaniem uczniów jest zapamiętać, co się na nich znajduje. Następnie nauczyciel mówi „close your eyes”. W tym czasie zabiera jedną z kart. Prosi uczniów o otworzenie oczu:
” Open your eyes” i pyta, co zniknęło: „What’s missing?”

Hopscotch
Nauczyciel rozkłada karty obrazkowe na podłodze w kształcie gry w klasy. Uczniowie rzucają piłeczkę lub maskotkę na wybrany obrazek i skaczą, tak, aby do niego dotrzeć. W czasie skoków uczeń nazywa po angielsku wszystkie mijane obrazki. Uwaga! Nie należy skakać po kartach, tylko obok nich.

Krążąca koperta
Do tej zabawy potrzebujemy kart obrazkowych, dużej koperty oraz nagrania z muzyką.  Do koperty wkładamy karty. Dzieci siadają w kółku. Nauczyciel włącza muzykę, a uczniowie a tym czasie podają sobie kopertę. Gdy muzyka zamilknie, dziecko, które ma kopertę, losuje kartę i nazywa przedstawiony na niej przedmiot. Jeśli nazwie poprawnie, kartę uczeń zatrzymuje. Jeśli nie, wkłada do koperty. Włączamy muzykę, zabawa toczy się dalej.

Stand up!
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Następnie umieszcza 4–6 kart obrazkowych po lewej stronie tablicy dla jednej grupy i kolejne 4–6 kart po prawej stronie tablicy dla drugiej grupy. Nauczyciel wypowiada wyrazy w losowej kolejności. Dzieci słuchają i wstają, gdy wypowiedziany wyraz należy do ich grupy.
Inny wariant: W zależności od liczby uczniów nauczyciel rozdaje uczniom z każdej ławki po 1 karcie (karta na parę) lub każdemu uczniowi z osobna. Następnie nauczyciel wypowiada wyrazy w losowej kolejności. Dzieci słuchają i wstają, po usłyszeniu swojego wyrazu. Kto nie wstanie od razu, albo pomyli się- odpada
z gry. Dla utrudnienia, można przyspieszyć tempo wymawianych wyrazów.

What is it?
Do tej zabawy potrzebujemy kart obrazkowych oraz czystej kartki papieru w taki samym rozmiarze. Nauczyciel wybiera kartę obrazkową, której chce użyć. Następnie unosi kartę obrazkową, całkowicie zakrytą papierem. Powoli opuszcza białą kartkę, stopniowo odkrywając obrazek, i zachęca dzieci, by zgadywały, co on przedstawia. Dzieci podają słówko, gdy widzą wystarczająco dużą część obrazka, by rozpoznać, co się na nim znajduje.

Echo
Nauczyciel wybiera kartę obrazkową i wymawia słowo, które przedstawia ilustracja. Słowa należy wypowiadać z różną intonacją, można głośniej, ciszej, szeptem. Zadaniem uczniów jest naśladować wymawiane słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz