sobota, 27 maja 2017

Shops-gry z kartami


W dzisiejszym poście proponuję gry z kartami na utrwalenie słownictwa dotyczącego nazw sklepów.
Gry to znane Wam napewno matching game oraz guessing game. Opracowałam je w wersji do wydruku. Można je sobie zmodyfikować i dopasować do własnych potrzeb. Gotowe wersje do pobrania i  wydruku dostępne są w dwóch plikach: matching oraz guessing

niedziela, 21 maja 2017

Comparison Game- stopniowanie przymiotników

Comparison Game- gra utrwalająca stopniowanie przymiotników.
Gramatyka nie musi wcale być nudna. Tym razem mam propozycję gry planszowej utrwalającej stopniowanie przymiotników w języku angielskim. Można ją wykorzystać na zajęciach powtórzeniowych lub jako urozmaicenie lekcji mającej na celu ćwiczenie stopniowania przymiotników.
Jeśli chcecie pobrać materiały do wydruku, zapraszam do pobrania tutaj

wtorek, 16 maja 2017

Hungry Shark- zabawa ruchowa

Hungry Shark- Głodny Rekin
Do wymyślenia tej zabawy zainspirowała mnie popularna piosenka z Super Simple Learning
 pt. Baby Shark
Baby Shark SUPER SIMPLE SONGS youtube


Zabawę można wykorzystać nie tylko jako element lekcji z piosenką Super Simple Songs, ale jako urozmaicenie zajęć, kiedy dzieciaki potrzebują trochę ruchu.
W zabawie jedno dziecko jest rekinem, a pozostali uczestnicy rybkami. Gdy rekin wypowiada hasło SAFE, rybki pływają sobie bezpiecznie i powoli w morzu (dzieci chodzą spokojnie po klasie wykonując gesty pływania). Na komendę rekina I’M HUNGRY, rybki krzyczą SWIM FAST i chowają się . Kto się schowa, nie może być schwytany przez rekina. Osoba, która nie zdąży się ukryć jest goniona przez rekina. Jeśli rekin ją złapie, wtedy ona staje się głodnym rekinem. Jeżeli nie mamy warunków, dzieci zamiast chować się, mogą stać nieruchomo. Kto się poruszy zostaje rekinem.Jeżeli nie mamy warunków, dzieci zamiast chować się, mogą stać nieruchomo. Kto się poruszy, zostaje rekinem.


poniedziałek, 15 maja 2017

Pleasure of teaching: Gry i zabawy z chustą animacyjną

Pleasure of teaching: Gry i zabawy z chustą animacyjną: Gry i zabawy  z chustą animacyjną Po długiej nieobecności przedstawiam Wam kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać znaną chustę anima...

Gry i zabawy z chustą animacyjną

Gry i zabawy  z chustą animacyjną
Po długiej nieobecności przedstawiam Wam kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać znaną chustę animacyjną. Prezentowane zabawy są propozycją Klanzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je na języku obcym. Można je przecież zmodyfikować na wersje w innym języku. Oto niektóre z nich.


Rainbow/ Tęcza
Uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Liczą do trzech po angielsku i podnoszą ją coraz wyżej. Na 3 nauczyciel mówi jakiś kolor. Osoby, które znajdują się naprzeciw niego, przebiegają pod chustą
i zamieniają się miejscami. Gdy prowadzący na 3 powie „rainbow”, wszyscy zamieniają się miejscami.
Who’s missing? /Kogo brakuje? - uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
Fruit salad/Sałatka owocowa - uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Podzieleni są na cztery, pięć rodzajów owoców np. bananas, apples, pears, strawberries, oranges itp. Grupa wachluje chustą. Gdy jest ona wysoko prowadzący wymienia nazwy owoców, a osoby należące do tych rodzajów przebiegają pod nią zmieniając się miejscami i łapią inne uchwyty. Na hasło ‘fruit salad - wszyscy zmieniają miejsce. Zabawę można modyfikować. Zamiast owoców mogą być kolory, zwierzęta itd.
What’s in the bag? Co jest w worku?
Uczestnicy siedzą wokół chusty lub na niej. W worku znajdują się słówka na karteczkach w kolorach odpowiadających kolorom chusty. Uczestnicy podają go sobie w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, zadaniem osoby, która trzyma worek, jest wyciągnięcie karteczki, podanie słówka po polsku lub angielsku
 i położenie karteczki na polu chusty w tym kolorze.

Colourful trips/Kolorowe wycieczki - wszyscy siedzą na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zmieniają się miejscami.
Criss-cross running/Przebieganie pod chustą - uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy; przebiegają osoby, które mają siostrę itp. Gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby te przebiegają pod nią.
Loch Ness Monster/ Potwór z Loch Ness - uczestnicy siedzą dookoła chusty trzymając ją na wysokości brody. Pod nią znajduje się jedna osoba - potwór. Gdy wszyscy zamkną oczy, potwór wciąga kogoś pod chustę. Grupa otwiera oczy i zgaduje, kto zniknął. Kto zgadnie, wchodzi w rolę potwora.
Rainy Cloud/Deszczowa chmura - w oznaczonym rogu sali stoi sześć osób trzymających chustę „deszczową chmurę”. Reszta grupy zajmuje miejsca po przeciwnej stronie. Na sygnał prowadzącego („rainy cloud”)osoby
 z „deszczową chmurą” biegną w kierunku uciekających kolegów, próbując ich nakryć. Osoby schwytane powiększą „deszczową chmurę”.

Numbers race/Wyścig numerków- uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty. Odliczają do czterech (każdy zapamiętuje swój numer). Na sygnał prowadzącego grupa porusza się krokiem dostawnym w lewo. Następnie prowadzący wywołuje numerki: od 1 do 4. Osoby nim oznaczone puszczają chustę i obiegają krążących w kierunku przeciwnym w prawo, próbując jak najszybciej stanąć na swoje miejsce. Wygrywa ten, kto zrobi to pierwszy.

Tarcza strzelecka - rozłożoną chustę kładziemy na podłodze. Jest ona tarczą strzelecką, na której określone kolory oznaczają daną liczbę punktów: np. czerwony - 10, zielony - 8, niebieski - 6, pomarańczowy - 4, żółty - 2. Uczestnicy stoją w odległości 10 m od chusty i rzucają w jej kierunku (można rzucać tyłem do chusty
w odległości 5 m).
Stand on …/Stań na kolorze… - uczestnicy tańczą w rytm muzyki wokół chusty. Gdy muzyka umilknie, stają na kolorze podanym przez prowadzącego.